< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

660 (DCLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 660 година од новата ера, 660. од првиот милениум, 60. од VII век и прва од 660-тите.

660 во разни календари
Грегоријански календар660
DCLX
Ab urbe condita1413
Ерменски календар109
ԹՎ ՃԹ
Асирски календар5410
Балиски календар581–582
Бенгалски календар67
Берберски календар1610
Будистички календар1204
Бурмански календар22
Византиски календар6168–6169
Кинески календар己未(зем. коза)
3356 или 3296
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3357 или 3297
Коптски календар376–377
Етиопски календар652–653
Еврејски календар4420–4421
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера716–717
 - Сачка ера581–582
 - Кали-југа3760–3761
Холоценски календар10660
Ирански календар38–39
Исламски календар39–40
Јапонски календарн/п
Јавански календар551–552
Јулијански календар660
DCLX
Корејски календар2993
Мингуо-календар1252 пред Р. Кина
民前1252年
Нанакшахи−808
Селевкидски календар971/972 г.г.
Тајландски сончев календар1202–1203
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
786 или 405 или −367
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
787 или 406 или −366

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6168 и 6169 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5410 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4420 и 4421 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1413.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 660 година се протега во 3296 и 3297, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3356 и 3357 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1203. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 39 и 40 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   660 на Ризницата ?