< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

610 (DCX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 610 година од новата ера, 610. од првиот милениум, 10. од VII век и прва од 610-тите.

610 во разни календари
Грегоријански календар610
DCX
Ab urbe condita1363
Ерменски календар59
ԹՎ ԾԹ
Асирски календар5360
Балиски календар531–532
Бенгалски календар17
Берберски календар1560
Будистички календар1154
Бурмански календар−28
Византиски календар6118–6119
Кинески календар己巳(зем. змија)
3306 или 3246
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3307 или 3247
Коптски календар326–327
Етиопски календар602–603
Еврејски календар4370–4371
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера666–667
 - Сачка ера531–532
 - Кали-југа3710–3711
Холоценски календар10610
Ирански календар12 п.п. – 11 п.п.
Исламски календар12 п.х. – 11 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар499–501
Јулијански календар610
DCX
Корејски календар2943
Мингуо-календар1302 пред Р. Кина
民前1302年
Нанакшахи−858
Селевкидски календар921/922 г.г.
Тајландски сончев календар1152–1153
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
736 или 355 или −417
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
737 или 356 или −416

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6118 и 6119 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5360 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4370 и 4371 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1363.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 610 година се протега во 3246 и 3247, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3306 и 3307 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1153. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 12 и 11 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   610 на Ризницата ?