< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

694 (DCXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 694 година од новата ера, 694. од првиот милениум, 94. од VII век и петта од 690-тите.

694 во разни календари
Грегоријански календар694
DCXCIV
Ab urbe condita1447
Ерменски календар143
ԹՎ ՃԽԳ
Асирски календар5444
Балиски календар615–616
Бенгалски календар101
Берберски календар1644
Будистички календар1238
Бурмански календар56
Византиски календар6202–6203
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3390 или 3330
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3391 или 3331
Коптски календар410–411
Етиопски календар686–687
Еврејски календар4454–4455
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера750–751
 - Сачка ера615–616
 - Кали-југа3794–3795
Холоценски календар10694
Ирански календар72–73
Исламски календар74–75
Јапонски календарн/п
Јавански календар586–587
Јулијански календар694
DCXCIV
Корејски календар3027
Мингуо-календар1218 пред Р. Кина
民前1218年
Нанакшахи−774
Селевкидски календар1005/1006 г.г.
Тајландски сончев календар1236–1237
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
820 или 439 или −333
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
821 или 440 или −332

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6202 и 6203 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5444 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4454 и 4455 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1447.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 694 година се протега во 3330 и 3331, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3390 и 3391 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1237. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 74 и 75 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди