< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

691 (DCXCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 691. година од новата ера, 691. од првиот милениум, 91. од 7 век и втора од 690-тите.

691 г.  во други календари
Грегоријански календар 691
DCXCI
Ab urbe condita 1444
Асирски календар 5441
Бахајски календар -1153–-1152
Бенгалски календар 98
Берберски календар 1641
Будистички календар 1235
Бурмански календар 53
Византиски календар 6199–6200
Еврејски календар 4451–4452
Ерменски календар 140
ԹՎ ՃԽ
Етиопски календар 683-684
Ирански календар 69–70
Исламски календар 71–72
Јулијански календар 691    DCXCI
Кинески календар 庚寅年月日
(3327/3387)
— до —
辛卯年月日
(3328/3388)
Коптски календар 407–408
Корејски календар 3024
Календар Мингуо 1221 пред РК
民前1221年
Селевкидски календар 1002–1003
Тајландски сончев календар 1234
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 747–748
 - Шака самват 613–614
 - Кали југа 3792–3793
Холоценски календар 10691
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6199 и 6200 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5441 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4451 и 4452 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1444.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 691. година се протега во 3327 и 3328, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3387 и 3388 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1234. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 71 и 72 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди