< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

671 (DCLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 671 година од новата ера, 671. од првиот милениум, 71. од VII век и втора од 670-тите.

671 во разни календари
Грегоријански календар671
DCLXXI
Ab urbe condita1424
Ерменски календар120
ԹՎ ՃԻ
Асирски календар5421
Балиски календар592–593
Бенгалски календар78
Берберски календар1621
Будистички календар1215
Бурмански календар33
Византиски календар6179–6180
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3367 или 3307
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3368 или 3308
Коптски календар387–388
Етиопски календар663–664
Еврејски календар4431–4432
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера727–728
 - Сачка ера592–593
 - Кали-југа3771–3772
Холоценски календар10671
Ирански календар49–50
Исламски календар50–51
Јапонски календарн/п
Јавански календар562–563
Јулијански календар671
DCLXXI
Корејски календар3004
Мингуо-календар1241 пред Р. Кина
民前1241年
Нанакшахи−797
Селевкидски календар982/983 г.г.
Тајландски сончев календар1213–1214
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
797 или 416 или −356
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
798 или 417 или −355

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6179 и 6180 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5421 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4431 и 4432 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1424.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 671 година се протега во 3307 и 3308, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3367 и 3368 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1214. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 50 и 51 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди