< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

634 (DCXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 634 година од новата ера, 634. од првиот милениум, 34. од VII век и петта од 630-тите.

634 во разни календари
Грегоријански календар634
DCXXXIV
Ab urbe condita1387
Ерменски календар83
ԹՎ ՁԳ
Асирски календар5384
Балиски календар555–556
Бенгалски календар41
Берберски календар1584
Будистички календар1178
Бурмански календар−4
Византиски календар6142–6143
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3330 или 3270
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3331 или 3271
Коптски календар350–351
Етиопски календар626–627
Еврејски календар4394–4395
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера690–691
 - Сачка ера555–556
 - Кали-југа3734–3735
Холоценски календар10634
Ирански календар12–13
Исламски календар12–13
Јапонски календарн/п
Јавански календар524–525
Јулијански календар634
DCXXXIV
Корејски календар2967
Мингуо-календар1278 пред Р. Кина
民前1278年
Нанакшахи−834
Селевкидски календар945/946 г.г.
Тајландски сончев календар1176–1177
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
760 или 379 или −393
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
761 или 380 или −392

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6142 и 6143 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5384 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4394 и 4395 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1387.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 634 година се протега во 3270 и 3271, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3330 и 3331 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1177. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 12 и 13 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди