< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

633 (DCXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 633 година од новата ера, 633. од првиот милениум, 33. од VII век и четвртта од 630-тите.

633 во разни календари
Грегоријански календар633
DCXXXIII
Ab urbe condita1386
Ерменски календар82
ԹՎ ՁԲ
Асирски календар5383
Балиски календар554–555
Бенгалски календар40
Берберски календар1583
Будистички календар1177
Бурмански календар−5
Византиски календар6141–6142
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3329 или 3269
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3330 или 3270
Коптски календар349–350
Етиопски календар625–626
Еврејски календар4393–4394
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера689–690
 - Сачка ера554–555
 - Кали-југа3733–3734
Холоценски календар10633
Ирански календар11–12
Исламски календар11–12
Јапонски календарн/п
Јавански календар523–524
Јулијански календар633
DCXXXIII
Корејски календар2966
Мингуо-календар1279 пред Р. Кина
民前1279年
Нанакшахи−835
Селевкидски календар944/945 г.г.
Тајландски сончев календар1175–1176
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
759 или 378 или −394
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
760 или 379 или −393

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6141 и 6142 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5383 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4393 и 4394 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1386.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 633 година се протега во 3269 и 3270, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3329 и 3330 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1176. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 11 и 12 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди