< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

656 (DCLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 656 година од новата ера, 656. од првиот милениум, 56. од VII век и седма од 650-тите.

656 во разни календари
Грегоријански календар656
DCLVI
Ab urbe condita1409
Ерменски календар105
ԹՎ ՃԵ
Асирски календар5406
Балиски календар577–578
Бенгалски календар63
Берберски календар1606
Будистички календар1200
Бурмански календар18
Византиски календар6164–6165
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3352 или 3292
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3353 или 3293
Коптски календар372–373
Етиопски календар648–649
Еврејски календар4416–4417
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера712–713
 - Сачка ера577–578
 - Кали-југа3756–3757
Холоценски календар10656
Ирански календар34–35
Исламски календар35–36
Јапонски календарн/п
Јавански календар547–548
Јулијански календар656
DCLVI
Корејски календар2989
Мингуо-календар1256 пред Р. Кина
民前1256年
Нанакшахи−812
Селевкидски календар967/968 г.г.
Тајландски сончев календар1198–1199
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
782 или 401 или −371
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
783 или 402 или −370

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6164 и 6165 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5406 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4416 и 4417 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1409.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 656 година се протега во 3292 и 3293, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3352 и 3353 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1199. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 35 и 36 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди