< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

629 (DCXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 629 година од новата ера, 629. од првиот милениум, 29. од VII век и последна од 620-тите.

629 во разни календари
Грегоријански календар629
DCXXIX
Ab urbe condita1382
Ерменски календар78
ԹՎ ՀԸ
Асирски календар5379
Балиски календар550–551
Бенгалски календар36
Берберски календар1579
Будистички календар1173
Бурмански календар−9
Византиски календар6137–6138
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3325 или 3265
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3326 или 3266
Коптски календар345–346
Етиопски календар621–622
Еврејски календар4389–4390
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера685–686
 - Сачка ера550–551
 - Кали-југа3729–3730
Холоценски календар10629
Ирански календар7–8
Исламски календар7–8
Јапонски календарн/п
Јавански календар519–520
Јулијански календар629
DCXXIX
Корејски календар2962
Мингуо-календар1283 пред Р. Кина
民前1283年
Нанакшахи−839
Селевкидски календар940/941 г.г.
Тајландски сончев календар1171–1172
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
755 или 374 или −398
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
756 или 375 или −397

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6137 и 6138 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5379 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4389 и 4390 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1382.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 629 година се протега во 3265 и 3266, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3325 и 3326 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1172. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 7 и 8 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   629 на Ризницата ?