< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

604 (DCIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 604 година од новата ера, 604. од првиот милениум, 4. од VII век и петта од 600-тите.

604 во разни календари
Грегоријански календар604
DCIV
Ab urbe condita1357
Ерменски календар53
ԹՎ ԾԳ
Асирски календар5354
Балиски календар525–526
Бенгалски календар11
Берберски календар1554
Будистички календар1148
Бурмански календар−34
Византиски календар6112–6113
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3300 или 3240
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3301 или 3241
Коптски календар320–321
Етиопски календар596–597
Еврејски календар4364–4365
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера660–661
 - Сачка ера525–526
 - Кали-југа3704–3705
Холоценски календар10604
Ирански календар18 п.п. – 17 п.п.
Исламски календар19 п.х. – 18 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар493–494
Јулијански календар604
DCIV
Корејски календар2937
Мингуо-календар1308 пред Р. Кина
民前1308年
Нанакшахи−864
Селевкидски календар915/916 г.г.
Тајландски сончев календар1146–1147
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
730 или 349 или −423
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
731 или 350 или −422

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6112 и 6113 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5354 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4364 и 4365 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1357.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 604 година се протега во 3240 и 3241, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3300 и 3301 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1147. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 19 и 18 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   604 на Ризницата ?