< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

614 (DCXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 614 година од новата ера, 614. од првиот милениум, 14. од VII век и петта од 610-тите.

614 во разни календари
Грегоријански календар614
DCXIV
Ab urbe condita1367
Ерменски календар63
ԹՎ ԿԳ
Асирски календар5364
Балиски календар535–536
Бенгалски календар21
Берберски календар1564
Будистички календар1158
Бурмански календар−24
Византиски календар6122–6123
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3310 или 3250
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3311 или 3251
Коптски календар330–331
Етиопски календар606–607
Еврејски календар4374–4375
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера670–671
 - Сачка ера535–536
 - Кали-југа3714–3715
Холоценски календар10614
Ирански календар8 п.п. – 7 п.п.
Исламски календар8 п.х. – 7 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар504–505
Јулијански календар614
DCXIV
Корејски календар2947
Мингуо-календар1298 пред Р. Кина
民前1298年
Нанакшахи−854
Селевкидски календар925/926 г.г.
Тајландски сончев календар1156–1157
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
740 или 359 или −413
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
741 или 360 или −412

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6122 и 6123 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5364 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4374 и 4375 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1367.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 614 година се протега во 3250 и 3251, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3310 и 3311 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1157. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 8 и 7 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   614 на Ризницата ?