Плиска (бугарски: Плиска) — град во Североисточна Бугарија, припаѓа на општината Каспичан во Шуменската Област. Има население од околу 914 жители (2022).[1] Плиска била првата престолнина на Дунавска Бугарија од 681 до 893 година.

Плиска
Плиска
град
Големата базилика во Плиска
Големата базилика во Плиска
Плиска is located in Бугарија
Плиска
Плиска
Местоположба на Плиска во Бугарија
Координати: 43°21′43.25″N 27°7′31.48″E / 43.3620139° СГШ; 27.1254111° ИГД / 43.3620139; 27.1254111
ЗемјаБугарија
ОбластШумен
ОпштинаКаспичан
Управа
 • ГрадоначалникТонка Начева (независен)
Површина
 • Вкупна34,356 км2 (13,265 ми2)
Надм. вис.&10000000000000145000000145 м
Население (2022)
 • Вкупно914
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код9920
Повик. бр.+359 05323

Географија уреди

Градот се наоѓа на 6,2 километри северозападно од градот Нови Пазар и 7,2 километри северно од градот Каспичан, со станица на железничката линија Варна-Русе.

Историја уреди

Плиска бил главен град на Бугарија од 681 до 893 година. Бугарските хроники кажуваат дека основачот на градот бил Кан Аспарух и ако за ова нема археолошко докази. Градот зафаќал територија од 23 км² и бил опкружен со ров и земјен бедем, а центарот бил опкружен со одбранбен ѕид. Во градот имало палати и камена базилика. Зачувани се остатоци од глинената водоводна цевка. Овде се зачувани некои од најзначајните споменици на Плисковско-Преславската култура.

Во 811 година, Плиска била ограбена од византиската војска, но наскоро напаѓачите биле одбиени од Кан Крум во текот на битката. Во 886 година Борис I ја основал Плисковската книжевна школа, на чие чело бил Наум Охридски. Ова училиште било најважниот литературен и културен центар на Првото Бугарско Царство. Подоцна царот Симеон I го преселил главниот град од Плиска во Преслав, утврден град во близина на поранешната престолнина.

Во текот на 10 век, важноста на Плиска опаѓала, додека моќта и ресурсите биле концентрирани во Велики Преслав. За време на нападите на Киевска Русија и Византиската империја помеѓу 969 и 979 година, градот бил уништен, но не бил повторно изграден.

За време на османлиското владеење, на околу 3 километри јужно од старата престолнина се појавила нова населба, која се нарекувалa Абоба. Во 1925 година била преименувана во Плисков, а во 1947 година го добила името Плиска.

Културни обележја уреди

  • Национален историско-археолошки резерват "Плиска"
  • Голема базилика во Плиска
  • Комплекс „Стара Плиска“

Наводи уреди

Надворешни врски уреди