< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

625 (DCXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 625 година од новата ера, 625. од првиот милениум, 25. од VII век и шеста од 620-тите.

625 во разни календари
Грегоријански календар625
DCXXV
Ab urbe condita1378
Ерменски календар74
ԹՎ ՀԴ
Асирски календар5375
Балиски календар546–547
Бенгалски календар32
Берберски календар1575
Будистички календар1169
Бурмански календар−13
Византиски календар6133–6134
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3321 или 3261
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3322 или 3262
Коптски календар341–342
Етиопски календар617–618
Еврејски календар4385–4386
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера681–682
 - Сачка ера546–547
 - Кали-југа3725–3726
Холоценски календар10625
Ирански календар3–4
Исламски календар3–4
Јапонски календарн/п
Јавански календар515–516
Јулијански календар625
DCXXV
Корејски календар2958
Мингуо-календар1287 пред Р. Кина
民前1287年
Нанакшахи−843
Селевкидски календар936/937 г.г.
Тајландски сончев календар1167–1168
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
751 или 370 или −402
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
752 или 371 или −401

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6133 и 6134 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5375 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4385 и 4386 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1378.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 625 година се протега во 3261 и 3262, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3321 и 3322 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1168. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 3 и 4 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди