< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

622 (DCXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 622 година од новата ера, 622. од првиот милениум, 22. од VII век и трета од 620-тите.

622 во разни календари
Грегоријански календар622
DCXXII
Ab urbe condita1375
Ерменски календар71
ԹՎ ՀԱ
Асирски календар5372
Балиски календар543–544
Бенгалски календар29
Берберски календар1572
Будистички календар1166
Бурмански календар−16
Византиски календар6130–6131
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3318 или 3258
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3319 или 3259
Коптски календар338–339
Етиопски календар614–615
Еврејски календар4382–4383
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера678–679
 - Сачка ера543–544
 - Кали-југа3722–3723
Холоценски календар10622
Ирански календар0–1
Исламски календар0–1
Јапонски календарн/п
Јавански календар512–513
Јулијански календар622
DCXXII
Корејски календар2955
Мингуо-календар1290 пред Р. Кина
民前1290年
Нанакшахи−846
Селевкидски календар933/934 г.г.
Тајландски сончев календар1164–1165
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
748 или 367 или −405
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
749 или 368 или −404

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6130 и 6131 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5372 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4382 и 4383 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1375.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 622 година се протега во 3258 и 3259, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3318 и 3319 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1165. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 0 и 1 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди