< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

602 (DCII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 602 година од новата ера, 602. од првиот милениум, 2. од VII век и трета од 600-тите.

602 во разни календари
Грегоријански календар602
DCII
Ab urbe condita1355
Ерменски календар51
ԹՎ ԾԱ
Асирски календар5352
Балиски календар523–524
Бенгалски календар9
Берберски календар1552
Будистички календар1146
Бурмански календар−36
Византиски календар6110–6111
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3298 или 3238
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3299 или 3239
Коптски календар318–319
Етиопски календар594–595
Еврејски календар4362–4363
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера658–659
 - Сачка ера523–524
 - Кали-југа3702–3703
Холоценски календар10602
Ирански календар20 п.п. – 19 п.п.
Исламски календар21 п.х. – 20 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар491–492
Јулијански календар602
DCII
Корејски календар2935
Мингуо-календар1310 пред Р. Кина
民前1310年
Нанакшахи−866
Селевкидски календар913/914 г.г.
Тајландски сончев календар1144–1145
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
728 или 347 или −425
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
729 или 348 или −424

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6110 и 6111 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5352 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4362 и 4363 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1355.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 602 година се протега во 3238 и 3239, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3298 и 3299 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1145. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 21 и 20 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди