< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

658 (DCLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 658 година од новата ера, 658. од првиот милениум, 58. од VII век и деветта од 650-тите.

658 во разни календари
Грегоријански календар658
DCLVIII
Ab urbe condita1411
Ерменски календар107
ԹՎ ՃԷ
Асирски календар5408
Балиски календар579–580
Бенгалски календар65
Берберски календар1608
Будистички календар1202
Бурмански календар20
Византиски календар6166–6167
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3354 или 3294
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3355 или 3295
Коптски календар374–375
Етиопски календар650–651
Еврејски календар4418–4419
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера714–715
 - Сачка ера579–580
 - Кали-југа3758–3759
Холоценски календар10658
Ирански календар36–37
Исламски календар37–38
Јапонски календарн/п
Јавански календар549–550
Јулијански календар658
DCLVIII
Корејски календар2991
Мингуо-календар1254 пред Р. Кина
民前1254年
Нанакшахи−810
Селевкидски календар969/970 г.г.
Тајландски сончев календар1200–1201
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
784 или 403 или −369
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
785 или 404 или −368

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6166 и 6167 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5408 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4418 и 4419 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1411.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 658 година се протега во 3294 и 3295, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3354 и 3355 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1201. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 37 и 38 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди