< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

651 (DCLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 651 година од новата ера, 651. од првиот милениум, 51. од VII век и втора од 650-тите.

651 во разни календари
Грегоријански календар651
DCLI
Ab urbe condita1404
Ерменски календар100
ԹՎ Ճ
Асирски календар5401
Балиски календар572–573
Бенгалски календар58
Берберски календар1601
Будистички календар1195
Бурмански календар13
Византиски календар6159–6160
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3347 или 3287
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3348 или 3288
Коптски календар367–368
Етиопски календар643–644
Еврејски календар4411–4412
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера707–708
 - Сачка ера572–573
 - Кали-југа3751–3752
Холоценски календар10651
Ирански календар29–30
Исламски календар30–31
Јапонски календарХакучи 2
(白雉2年)
Јавански календар542–543
Јулијански календар651
DCLI
Корејски календар2984
Мингуо-календар1261 пред Р. Кина
民前1261年
Нанакшахи−817
Селевкидски календар962/963 г.г.
Тајландски сончев календар1193–1194
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
777 или 396 или −376
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
778 или 397 или −375

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6159 и 6160 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5401 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4411 и 4412 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1404.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 651 година се протега во 3287 и 3288, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3347 и 3348 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1194. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 30 и 31 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди