< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

686 (DCLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 686 година од новата ера, 686. од првиот милениум, 86. од VII век и седма од 680-тите.

686 во разни календари
Грегоријански календар686
DCLXXXVI
Ab urbe condita1439
Ерменски календар135
ԹՎ ՃԼԵ
Асирски календар5436
Балиски календар607–608
Бенгалски календар93
Берберски календар1636
Будистички календар1230
Бурмански календар48
Византиски календар6194–6195
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3382 или 3322
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3383 или 3323
Коптски календар402–403
Етиопски календар678–679
Еврејски календар4446–4447
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера742–743
 - Сачка ера607–608
 - Кали-југа3786–3787
Холоценски календар10686
Ирански календар64–65
Исламски календар66–67
Јапонски календарШучо 1
(朱鳥元年)
Јавански календар578–579
Јулијански календар686
DCLXXXVI
Корејски календар3019
Мингуо-календар1226 пред Р. Кина
民前1226年
Нанакшахи−782
Селевкидски календар997/998 г.г.
Тајландски сончев календар1228–1229
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
812 или 431 или −341
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
813 или 432 или −340

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6194 и 6195 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5436 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4446 и 4447 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1439.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 686 година се протега во 3322 и 3323, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3382 и 3383 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1229. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 66 и 67 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди