< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

626 (DCXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 626 година од новата ера, 626. од првиот милениум, 26. од VII век и седма од 620-тите.

626 во разни календари
Грегоријански календар626
DCXXVI
Ab urbe condita1379
Ерменски календар75
ԹՎ ՀԵ
Асирски календар5376
Балиски календар547–548
Бенгалски календар33
Берберски календар1576
Будистички календар1170
Бурмански календар−12
Византиски календар6134–6135
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3322 или 3262
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3323 или 3263
Коптски календар342–343
Етиопски календар618–619
Еврејски календар4386–4387
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера682–683
 - Сачка ера547–548
 - Кали-југа3726–3727
Холоценски календар10626
Ирански календар4–5
Исламски календар4–5
Јапонски календарн/п
Јавански календар516–517
Јулијански календар626
DCXXVI
Корејски календар2959
Мингуо-календар1286 пред Р. Кина
民前1286年
Нанакшахи−842
Селевкидски календар937/938 г.г.
Тајландски сончев календар1168–1169
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
752 или 371 или −401
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
753 или 372 или −400

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6134 и 6135 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5376 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4386 и 4387 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1379.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 626 година се протега во 3262 и 3263, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3322 и 3323 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1169. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 4 и 5 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди