< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

687 (DCLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 687 година од новата ера, 687. од првиот милениум, 87. од VII век и осма од 680-тите.

687 во разни календари
Грегоријански календар687
DCLXXXVII
Ab urbe condita1440
Ерменски календар136
ԹՎ ՃԼԶ
Асирски календар5437
Балиски календар608–609
Бенгалски календар94
Берберски календар1637
Будистички календар1231
Бурмански календар49
Византиски календар6195–6196
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3383 или 3323
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3384 или 3324
Коптски календар403–404
Етиопски календар679–680
Еврејски календар4447–4448
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера743–744
 - Сачка ера608–609
 - Кали-југа3787–3788
Холоценски календар10687
Ирански календар65–66
Исламски календар67–68
Јапонски календарн/п
Јавански календар579–580
Јулијански календар687
DCLXXXVII
Корејски календар3020
Мингуо-календар1225 пред Р. Кина
民前1225年
Нанакшахи−781
Селевкидски календар998/999 г.г.
Тајландски сончев календар1229–1230
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
813 или 432 или −340
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
814 или 433 или −339

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6195 и 6196 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5437 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4447 и 4448 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1440.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 687 година се протега во 3323 и 3324, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3383 и 3384 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1230. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 67 и 68 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди