< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

605 (DCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 605. година од новата ера, 605. од првиот милениум, 5. од 7 век и шеста од 600-тите.

605 г.  во други календари
Грегоријански календар 605
DCV
Ab urbe condita 1358
Асирски календар 5355
Бахајски календар -1239–-1238
Бенгалски календар 12
Берберски календар 1555
Будистички календар 1149
Бурмански календар -33
Византиски календар 6113–6114
Еврејски календар 4365–4366
Ерменски календар 54
ԹՎ ԾԴ
Етиопски календар 597-598
Ирански календар 17 п.с. – 16 п.с.
Исламски календар 18 пред хиџра – 17 пред хиџра
Јулијански календар 605    DCV
Кинески календар 甲子年月日
(3241/3301)
— до —
乙丑年月日
(3242/3302)
Коптски календар 321–322
Корејски календар 2938
Календар Мингуо 1307 пред РК
民前1307年
Селевкидски календар 916–917
Тајландски сончев календар 1148
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 661–662
 - Шака самват 527–528
 - Кали југа 3706–3707
Холоценски календар 10605
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6113 и 6114 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5355 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4365 и 4366 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1358.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 605. година се протега во 3241 и 3242, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3301 и 3302 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1148. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 18 и 17 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди