< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

650 (DCL) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 650. година од новата ера, 650. од првиот милениум, 50. од 7 век и прва од 650-тите.

650 г.  во други календари
Грегоријански календар 650
DCL
Ab urbe condita 1403
Асирски календар 5400
Бахајски календар -1194–-1193
Бенгалски календар 57
Берберски календар 1600
Будистички календар 1194
Бурмански календар 12
Византиски календар 6158–6159
Еврејски календар 4410–4411
Ерменски календар 99
ԹՎ ՂԹ
Етиопски календар 642-643
Ирански календар 28–29
Исламски календар 29–30
Јулијански календар 650    DCL
Кинески календар 己酉年月日
(3286/3346)
— до —
庚戌年月日
(3287/3347)
Коптски календар 366–367
Корејски календар 2983
Календар Мингуо 1262 пред РК
民前1262年
Селевкидски календар 961–962
Тајландски сончев календар 1193
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 706–707
 - Шака самват 572–573
 - Кали југа 3751–3752
Холоценски календар 10650
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6158 и 6159 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5400 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4410 и 4411 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1403.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 650. година се протега во 3286 и 3287, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3346 и 3347 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1193. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 29 и 30 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди