< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

640 (DCXL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 640. година од новата ера, 640. од првиот милениум, 40. од 7 век и прва од 640-тите.

640 г.  во други календари
Грегоријански календар 640
DCXL
Ab urbe condita 1393
Асирски календар 5390
Бахајски календар -1204–-1203
Бенгалски календар 47
Берберски календар 1590
Будистички календар 1184
Бурмански календар 2
Византиски календар 6148–6149
Еврејски календар 4400–4401
Ерменски календар 89
ԹՎ ՁԹ
Етиопски календар 632-633
Ирански календар 18–19
Исламски календар 19–20
Јулијански календар 640    DCXL
Кинески календар 己亥年月日
(3276/3336)
— до —
庚子年月日
(3277/3337)
Коптски календар 356–357
Корејски календар 2973
Календар Мингуо 1272 пред РК
民前1272年
Селевкидски календар 951–952
Тајландски сончев календар 1183
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 696–697
 - Шака самват 562–563
 - Кали југа 3741–3742
Холоценски календар 10640
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6148 и 6149 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5390 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4400 и 4401 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1393.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 640. година се протега во 3276 и 3277, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3336 и 3337 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1183. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 19 и 20 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди