< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

659 (DCLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 659 година од новата ера, 659. од првиот милениум, 59. од VII век и последна од 650-тите.

659 во разни календари
Грегоријански календар659
DCLIX
Ab urbe condita1412
Ерменски календар108
ԹՎ ՃԸ
Асирски календар5409
Балиски календар580–581
Бенгалски календар66
Берберски календар1609
Будистички календар1203
Бурмански календар21
Византиски календар6167–6168
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3355 или 3295
    — до —
己未年 (зем. коза)
3356 или 3296
Коптски календар375–376
Етиопски календар651–652
Еврејски календар4419–4420
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера715–716
 - Сачка ера580–581
 - Кали-југа3759–3760
Холоценски календар10659
Ирански календар37–38
Исламски календар38–39
Јапонски календарн/п
Јавански календар550–551
Јулијански календар659
DCLIX
Корејски календар2992
Мингуо-календар1253 пред Р. Кина
民前1253年
Нанакшахи−809
Селевкидски календар970/971 г.г.
Тајландски сончев календар1201–1202
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
785 или 404 или −368
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
786 или 405 или −367

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6167 и 6168 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5409 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4419 и 4420 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1412.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 659 година се протега во 3295 и 3296, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3355 и 3356 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1202. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 38 и 39 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   659 на Ризницата ?