< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

632 (DCXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 632 година од новата ера, 632. од првиот милениум, 32. од VII век и трета од 630-тите.

632 во разни календари
Грегоријански календар632
DCXXXII
Ab urbe condita1385
Ерменски календар81
ԹՎ ՁԱ
Асирски календар5382
Балиски календар553–554
Бенгалски календар39
Берберски календар1582
Будистички календар1176
Бурмански календар−6
Византиски календар6140–6141
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3328 или 3268
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3329 или 3269
Коптски календар348–349
Етиопски календар624–625
Еврејски календар4392–4393
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера688–689
 - Сачка ера553–554
 - Кали-југа3732–3733
Холоценски календар10632
Ирански календар10–11
Исламски календар10–11
Јапонски календарн/п
Јавански календар522–523
Јулијански календар632
DCXXXII
Корејски календар2965
Мингуо-календар1280 пред Р. Кина
民前1280年
Нанакшахи−836
Селевкидски календар943/944 г.г.
Тајландски сончев календар1174–1175
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
758 или 377 или −395
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
759 или 378 или −394

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6140 и 6141 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5382 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4392 и 4393 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1385.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 632 година се протега во 3268 и 3269, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3328 и 3329 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1175. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 10 и 11 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

8 јуни - Мухамед, муслиманскиот пророк