< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

672 (DCLXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 672. година од новата ера, 672. од првиот милениум, 72. од 7 век и трета од 670-тите.

672 г.  во други календари
Грегоријански календар 672
DCLXXII
Ab urbe condita 1425
Асирски календар 5422
Бахајски календар -1172–-1171
Бенгалски календар 79
Берберски календар 1622
Будистички календар 1216
Бурмански календар 34
Византиски календар 6180–6181
Еврејски календар 4432–4433
Ерменски календар 121
ԹՎ ՃԻԱ
Етиопски календар 664-665
Ирански календар 50–51
Исламски календар 51–53
Јулијански календар 672    DCLXXII
Кинески календар 辛未年月日
(3308/3368)
— до —
壬申年月日
(3309/3369)
Коптски календар 388–389
Корејски календар 3005
Календар Мингуо 1240 пред РК
民前1240年
Селевкидски календар 983–984
Тајландски сончев календар 1215
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 728–729
 - Шака самват 594–595
 - Кали југа 3773–3774
Холоценски календар 10672
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6180 и 6181 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5422 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4432 и 4433 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1425.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 672. година се протега во 3308 и 3309, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3368 и 3369 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1215. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 51 и 53 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди