< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

631 (DCXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 631 година од новата ера, 631. од првиот милениум, 31. од VII век и втора од 630-тите.

631 во разни календари
Грегоријански календар631
DCXXXI
Ab urbe condita1384
Ерменски календар80
ԹՎ Ձ
Асирски календар5381
Балиски календар552–553
Бенгалски календар38
Берберски календар1581
Будистички календар1175
Бурмански календар−7
Византиски календар6139–6140
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3327 или 3267
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3328 или 3268
Коптски календар347–348
Етиопски календар623–624
Еврејски календар4391–4392
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера687–688
 - Сачка ера552–553
 - Кали-југа3731–3732
Холоценски календар10631
Ирански календар9–10
Исламски календар9–10
Јапонски календарн/п
Јавански календар521–522
Јулијански календар631
DCXXXI
Корејски календар2964
Мингуо-календар1281 пред Р. Кина
民前1281年
Нанакшахи−837
Селевкидски календар942/943 г.г.
Тајландски сончев календар1173–1174
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
757 или 376 или −396
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
758 или 377 или −395

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6139 и 6140 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5381 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4391 и 4392 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1384.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 631 година се протега во 3267 и 3268, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3327 и 3328 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1174. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 9 и 10 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди