< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

618 (DCXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 618. година од новата ера, 618. од првиот милениум, 18. од 7 век и деветта од 610-тите.

618 г.  во други календари
Грегоријански календар 618
DCXVIII
Ab urbe condita 1371
Асирски календар 5368
Бахајски календар -1226–-1225
Бенгалски календар 25
Берберски календар 1568
Будистички календар 1162
Бурмански календар -20
Византиски календар 6126–6127
Еврејски календар 4378–4379
Ерменски календар 67
ԹՎ ԿԷ
Етиопски календар 610-611
Ирански календар 4 п.с. – 3 п.с.
Исламски календар 4 пред хиџра – 3 пред хиџра
Јулијански календар 618    DCXVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(3254/3314)
— до —
戊寅年月日
(3255/3315)
Коптски календар 334–335
Корејски календар 2951
Календар Мингуо 1294 пред РК
民前1294年
Селевкидски календар 929–930
Тајландски сончев календар 1161
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 674–675
 - Шака самват 540–541
 - Кали југа 3719–3720
Холоценски календар 10618
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6126 и 6127 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5368 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4378 и 4379 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1371.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 618. година се протега во 3254 и 3255, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3314 и 3315 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1161. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 4 и 3 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди