< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

700 (DCC) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 700 година од новата ера, 700. од првиот милениум, последна од VII век и прва од 700-тите.

700 во разни календари
Грегоријански календар700
DCC
Ab urbe condita1453
Ерменски календар149
ԹՎ ՃԽԹ
Асирски календар5450
Балиски календар621–622
Бенгалски календар107
Берберски календар1650
Будистички календар1244
Бурмански календар62
Византиски календар6208–6209
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3396 или 3336
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3397 или 3337
Коптски календар416–417
Етиопски календар692–693
Еврејски календар4460–4461
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера756–757
 - Сачка ера621–622
 - Кали-југа3800–3801
Холоценски календар10700
Ирански календар78–79
Исламски календар80–81
Јапонски календарн/п
Јавански календар592–593
Јулијански календар700
DCC
Корејски календар3033
Мингуо-календар1212 пред Р. Кина
民前1212年
Нанакшахи−768
Селевкидски календар1011/1012 г.г.
Тајландски сончев календар1242–1243
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
826 или 445 или −327
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
827 или 446 или −326

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6208 и 6209 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5450 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4460 и 4461 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1453.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 700 година се протега во 3336 и 3337, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3396 и 3397 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1243. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 80 и 81 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   700 на Ризницата ?