< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

621 (DCXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 621 година од новата ера, 621. од првиот милениум, 21. од VII век и втора од 620-тите.

621 во разни календари
Грегоријански календар621
DCXXI
Ab urbe condita1374
Ерменски календар70
ԹՎ Հ
Асирски календар5371
Балиски календар542–543
Бенгалски календар28
Берберски календар1571
Будистички календар1165
Бурмански календар−17
Византиски календар6129–6130
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3317 или 3257
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3318 или 3258
Коптски календар337–338
Етиопски календар613–614
Еврејски календар4381–4382
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера677–678
 - Сачка ера542–543
 - Кали-југа3721–3722
Холоценски календар10621
Ирански календар1 п.п. – 0 п.п.
Исламски календар1 п.х. – 0 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар511–512
Јулијански календар621
DCXXI
Корејски календар2954
Мингуо-календар1291 пред Р. Кина
民前1291年
Нанакшахи−847
Селевкидски календар932/933 г.г.
Тајландски сончев календар1163–1164
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
747 или 366 или −406
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
748 или 367 или −405

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6129 и 6130 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5371 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4381 и 4382 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1374.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 621 година се протега во 3257 и 3258, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3317 и 3318 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1164. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1 година пред хиџра и 0 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди