< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

619 (DCXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 619 година од новата ера, 619. од првиот милениум, 19. од VII век и последна од 610-тите.

619 во разни календари
Грегоријански календар619
DCXIX
Ab urbe condita1372
Ерменски календар68
ԹՎ ԿԸ
Асирски календар5369
Балиски календар540–541
Бенгалски календар26
Берберски календар1569
Будистички календар1163
Бурмански календар−19
Византиски календар6127–6128
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3315 или 3255
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3316 или 3256
Коптски календар335–336
Етиопски календар611–612
Еврејски календар4379–4380
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера675–676
 - Сачка ера540–541
 - Кали-југа3719–3720
Холоценски календар10619
Ирански календар3 п.п. – 2 п.п.
Исламски календар3 п.х. – 2 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар509–510
Јулијански календар619
DCXIX
Корејски календар2952
Мингуо-календар1293 пред Р. Кина
民前1293年
Нанакшахи−849
Селевкидски календар930/931 г.г.
Тајландски сончев календар1161–1162
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
745 или 364 или −408
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
746 или 365 или −407
Хатиџа, сопруга на Мухамед (околу 555–619)

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6127 и 6128 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5369 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4379 и 4380 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1372.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 619 година се протега во 3255 и 3256, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3315 и 3316 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1162. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 3 и 2 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   619 на Ризницата ?