< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

627 (DCXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 627 година од новата ера, 627. од првиот милениум, 27. од VII век и осма од 620-тите.

627 во разни календари
Грегоријански календар627
DCXXVII
Ab urbe condita1380
Ерменски календар76
ԹՎ ՀԶ
Асирски календар5377
Балиски календар548–549
Бенгалски календар34
Берберски календар1577
Будистички календар1171
Бурмански календар−11
Византиски календар6135–6136
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3323 или 3263
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3324 или 3264
Коптски календар343–344
Етиопски календар619–620
Еврејски календар4387–4388
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера683–684
 - Сачка ера548–549
 - Кали-југа3727–3728
Холоценски календар10627
Ирански календар5–6
Исламски календар5–6
Јапонски календарн/п
Јавански календар517–518
Јулијански календар627
DCXXVII
Корејски календар2960
Мингуо-календар1285 пред Р. Кина
民前1285年
Нанакшахи−841
Селевкидски календар938/939 г.г.
Тајландски сончев календар1169–1170
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
753 или 372 или −400
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
754 или 373 или −399

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6135 и 6136 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5377 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4387 и 4388 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1380.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 627 година се протега во 3263 и 3264, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3323 и 3324 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1170. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 5 и 6 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   627 на Ризницата ?