< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

641 (DCXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 641 година од новата ера, 641. од првиот милениум, 41. од VII век и втора од 640-тите.

641 во разни календари
Грегоријански календар641
DCXLI
Ab urbe condita1394
Ерменски календар90
ԹՎ Ղ
Асирски календар5391
Балиски календар562–563
Бенгалски календар48
Берберски календар1591
Будистички календар1185
Бурмански календар3
Византиски календар6149–6150
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3337 или 3277
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3338 или 3278
Коптски календар357–358
Етиопски календар633–634
Еврејски календар4401–4402
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера697–698
 - Сачка ера562–563
 - Кали-југа3741–3742
Холоценски календар10641
Ирански календар19–20
Исламски календар20–21
Јапонски календарн/п
Јавански календар531–532
Јулијански календар641
DCXLI
Корејски календар2974
Мингуо-календар1271 пред Р. Кина
民前1271年
Нанакшахи−827
Селевкидски календар952/953 г.г.
Тајландски сончев календар1183–1184
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
767 или 386 или −386
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
768 или 387 или −385

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6149 и 6150 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5391 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4401 и 4402 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1394.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 641 година се протега во 3277 и 3278, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3337 и 3338 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1184. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 20 и 21 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   641 на Ризницата ?