< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

645 (DCXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 645 година од новата ера, 645. од првиот милениум, 45. од VII век и шеста од 640-тите.

645 во разни календари
Грегоријански календар645
DCXLV
Ab urbe condita1398
Ерменски календар94
ԹՎ ՂԴ
Асирски календар5395
Балиски календар566–567
Бенгалски календар52
Берберски календар1595
Будистички календар1189
Бурмански календар7
Византиски календар6153–6154
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3341 или 3281
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3342 или 3282
Коптски календар361–362
Етиопски календар637–638
Еврејски календар4405–4406
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера701–702
 - Сачка ера566–567
 - Кали-југа3745–3746
Холоценски календар10645
Ирански календар23–24
Исламски календар24–25
Јапонски календарТајка 1
(大化元年)
Јавански календар536–537
Јулијански календар645
DCXLV
Корејски календар2978
Мингуо-календар1267 пред Р. Кина
民前1267年
Нанакшахи−823
Селевкидски календар956/957 г.г.
Тајландски сончев календар1187–1188
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
771 или 390 или −382
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
772 или 391 или −381

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6153 и 6154 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5395 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4405 и 4406 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1398.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 645 година се протега во 3281 и 3282, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3341 и 3342 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1188. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 24 и 25 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   645 на Ризницата ?