< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

682 (DCLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 682 година од новата ера, 682. од првиот милениум, 82. од VII век и трета од 680-тите.

682 во разни календари
Грегоријански календар682
DCLXXXII
Ab urbe condita1435
Ерменски календар131
ԹՎ ՃԼԱ
Асирски календар5432
Балиски календар603–604
Бенгалски календар89
Берберски календар1632
Будистички календар1226
Бурмански календар44
Византиски календар6190–6191
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3378 или 3318
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3379 или 3319
Коптски календар398–399
Етиопски календар674–675
Еврејски календар4442–4443
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера738–739
 - Сачка ера603–604
 - Кали-југа3782–3783
Холоценски календар10682
Ирански календар60–61
Исламски календар62–63
Јапонски календарн/п
Јавански календар574–575
Јулијански календар682
DCLXXXII
Корејски календар3015
Мингуо-календар1230 пред Р. Кина
民前1230年
Нанакшахи−786
Селевкидски календар993/994 г.г.
Тајландски сончев календар1224–1225
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
808 или 427 или −345
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
809 или 428 или −344

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6190 и 6191 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5432 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4442 и 4443 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1435.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 682 година се протега во 3318 и 3319, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3378 и 3379 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1225. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 62 и 63 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   682 на Ризницата ?