< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

653 (DCLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 653 година од новата ера, 653. од првиот милениум, 53. од VII век и четвртта од 650-тите.

653 во разни календари
Грегоријански календар653
DCLIII
Ab urbe condita1406
Ерменски календар102
ԹՎ ՃԲ
Асирски календар5403
Балиски календар574–575
Бенгалски календар60
Берберски календар1603
Будистички календар1197
Бурмански календар15
Византиски календар6161–6162
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3349 или 3289
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3350 или 3290
Коптски календар369–370
Етиопски календар645–646
Еврејски календар4413–4414
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера709–710
 - Сачка ера574–575
 - Кали-југа3753–3754
Холоценски календар10653
Ирански календар31–32
Исламски календар32–33
Јапонски календарХакучи 4
(白雉4年)
Јавански календар544–545
Јулијански календар653
DCLIII
Корејски календар2986
Мингуо-календар1259 пред Р. Кина
民前1259年
Нанакшахи−815
Селевкидски календар964/965 г.г.
Тајландски сончев календар1195–1196
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
779 или 398 или −374
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
780 или 399 или −373

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6161 и 6162 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5403 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4413 и 4414 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1406.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 653 година се протега во 3289 и 3290, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3349 и 3350 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1196. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 32 и 33 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   653 на Ризницата ?