< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

679 (DCLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 679 година од новата ера, 679. од првиот милениум, 79. од VII век и последна од 670-тите.

679 во разни календари
Грегоријански календар679
DCLXXIX
Ab urbe condita1432
Ерменски календар128
ԹՎ ՃԻԸ
Асирски календар5429
Балиски календар600–601
Бенгалски календар86
Берберски календар1629
Будистички календар1223
Бурмански календар41
Византиски календар6187–6188
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3375 или 3315
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3376 или 3316
Коптски календар395–396
Етиопски календар671–672
Еврејски календар4439–4440
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера735–736
 - Сачка ера600–601
 - Кали-југа3779–3780
Холоценски календар10679
Ирански календар57–58
Исламски календар59–60
Јапонски календарн/п
Јавански календар571–572
Јулијански календар679
DCLXXIX
Корејски календар3012
Мингуо-календар1233 пред Р. Кина
民前1233年
Нанакшахи−789
Селевкидски календар990/991 г.г.
Тајландски сончев календар1221–1222
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
805 или 424 или −348
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
806 или 425 или −347

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6187 и 6188 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5429 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4439 и 4440 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1432.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 679 година се протега во 3315 и 3316, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3375 и 3376 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1222. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 59 и 60 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   679 на Ризницата ?