< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

644 (DCXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 644 година од новата ера, 644. од првиот милениум, 44. од VII век и петта од 640-тите.

644 во разни календари
Грегоријански календар644
DCXLIV
Ab urbe condita1397
Ерменски календар93
ԹՎ ՂԳ
Асирски календар5394
Балиски календар565–566
Бенгалски календар51
Берберски календар1594
Будистички календар1188
Бурмански календар6
Византиски календар6152–6153
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3340 или 3280
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3341 или 3281
Коптски календар360–361
Етиопски календар636–637
Еврејски календар4404–4405
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера700–701
 - Сачка ера565–566
 - Кали-југа3744–3745
Холоценски календар10644
Ирански календар22–23
Исламски календар23–24
Јапонски календарн/п
Јавански календар535–536
Јулијански календар644
DCXLIV
Корејски календар2977
Мингуо-календар1268 пред Р. Кина
民前1268年
Нанакшахи−824
Селевкидски календар955/956 г.г.
Тајландски сончев календар1186–1187
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
770 или 389 или −383
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
771 или 390 или −382

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6152 и 6153 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5394 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4404 и 4405 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1397.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 644 година се протега во 3280 и 3281, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3340 и 3341 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1187. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 23 и 24 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди