< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

636 (DCXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 636 година од новата ера, 636. од првиот милениум, 36. од VII век и седма од 630-тите.

636 во разни календари
Грегоријански календар636
DCXXXVI
Ab urbe condita1389
Ерменски календар85
ԹՎ ՁԵ
Асирски календар5386
Балиски календар557–558
Бенгалски календар43
Берберски календар1586
Будистички календар1180
Бурмански календар−2
Византиски календар6144–6145
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3332 или 3272
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3333 или 3273
Коптски календар352–353
Етиопски календар628–629
Еврејски календар4396–4397
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера692–693
 - Сачка ера557–558
 - Кали-југа3736–3737
Холоценски календар10636
Ирански календар14–15
Исламски календар14–15
Јапонски календарн/п
Јавански календар526–527
Јулијански календар636
DCXXXVI
Корејски календар2969
Мингуо-календар1276 пред Р. Кина
民前1276年
Нанакшахи−832
Селевкидски календар947/948 г.г.
Тајландски сончев календар1178–1179
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
762 или 381 или −391
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
763 или 382 или −390

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6144 и 6145 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5386 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4396 и 4397 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1389.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 636 година се протега во 3272 и 3273, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3332 и 3333 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1179. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 14 и 15 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   636 на Ризницата ?