< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

654 (DCLIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 654. година од новата ера, 654. од првиот милениум, 54. од 7 век и петта од 650-тите.

654 г.  во други календари
Грегоријански календар 654
DCLIV
Ab urbe condita 1407
Асирски календар 5404
Бахајски календар -1190–-1189
Бенгалски календар 61
Берберски календар 1604
Будистички календар 1198
Бурмански календар 16
Византиски календар 6162–6163
Еврејски календар 4414–4415
Ерменски календар 103
ԹՎ ՃԳ
Етиопски календар 646-647
Ирански календар 32–33
Исламски календар 33–34
Јулијански календар 654    DCLIV
Кинески календар 癸丑年月日
(3290/3350)
— до —
甲寅年月日
(3291/3351)
Коптски календар 370–371
Корејски календар 2987
Календар Мингуо 1258 пред РК
民前1258年
Селевкидски календар 965–966
Тајландски сончев календар 1197
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 710–711
 - Шака самват 576–577
 - Кали југа 3755–3756
Холоценски календар 10654
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6162 и 6163 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5404 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4414 и 4415 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1407.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 654. година се протега во 3290 и 3291, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3350 и 3351 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1197. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 33 и 34 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди