< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

663 (DCLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 663 година од новата ера, 663. од првиот милениум, 63. од VII век и четвртта од 660-тите.

663 во разни календари
Грегоријански календар663
DCLXIII
Ab urbe condita1416
Ерменски календар112
ԹՎ ՃԺԲ
Асирски календар5413
Балиски календар584–585
Бенгалски календар70
Берберски календар1613
Будистички календар1207
Бурмански календар25
Византиски календар6171–6172
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3359 или 3299
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3360 или 3300
Коптски календар379–380
Етиопски календар655–656
Еврејски календар4423–4424
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера719–720
 - Сачка ера584–585
 - Кали-југа3763–3764
Холоценски календар10663
Ирански календар41–42
Исламски календар42–43
Јапонски календарн/п
Јавански календар554–555
Јулијански календар663
DCLXIII
Корејски календар2996
Мингуо-календар1249 пред Р. Кина
民前1249年
Нанакшахи−805
Селевкидски календар974/975 г.г.
Тајландски сончев календар1205–1206
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
789 или 408 или −364
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
790 или 409 или −363

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6171 и 6172 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5413 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4423 и 4424 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1416.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 663 година се протега во 3299 и 3300, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3359 и 3360 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1206. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 42 и 43 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди