< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

628 (DCXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 628 година од новата ера, 628. од првиот милениум, 28. од VII век и деветта од 620-тите.

628 во разни календари
Грегоријански календар628
DCXXVIII
Ab urbe condita1381
Ерменски календар77
ԹՎ ՀԷ
Асирски календар5378
Балиски календар549–550
Бенгалски календар35
Берберски календар1578
Будистички календар1172
Бурмански календар−10
Византиски календар6136–6137
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3324 или 3264
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3325 или 3265
Коптски календар344–345
Етиопски календар620–621
Еврејски календар4388–4389
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера684–685
 - Сачка ера549–550
 - Кали-југа3728–3729
Холоценски календар10628
Ирански календар6–7
Исламски календар6–7
Јапонски календарн/п
Јавански календар518–519
Јулијански календар628
DCXXVIII
Корејски календар2961
Мингуо-календар1284 пред Р. Кина
民前1284年
Нанакшахи−840
Селевкидски календар939/940 г.г.
Тајландски сончев календар1170–1171
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
754 или 373 или −399
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
755 или 374 или −398

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6136 и 6137 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5378 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4388 и 4389 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1381.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 628 година се протега во 3264 и 3265, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3324 и 3325 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1171. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 6 и 7 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди