< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

680 (DCLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 680 година од новата ера, 680. од првиот милениум, 80. од VII век и прва од 680-тите.

680 во разни календари
Грегоријански календар680
DCLXXX
Ab urbe condita1433
Ерменски календар129
ԹՎ ՃԻԹ
Асирски календар5430
Балиски календар601–602
Бенгалски календар87
Берберски календар1630
Будистички календар1224
Бурмански календар42
Византиски календар6188–6189
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3376 или 3316
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3377 или 3317
Коптски календар396–397
Етиопски календар672–673
Еврејски календар4440–4441
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера736–737
 - Сачка ера601–602
 - Кали-југа3780–3781
Холоценски календар10680
Ирански календар58–59
Исламски календар60–61
Јапонски календарн/п
Јавански календар572–573
Јулијански календар680
DCLXXX
Корејски календар3013
Мингуо-календар1232 пред Р. Кина
民前1232年
Нанакшахи−788
Селевкидски календар991/992 г.г.
Тајландски сончев календар1222–1223
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
806 или 425 или −347
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
807 или 426 или −346

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6188 и 6189 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5430 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4440 и 4441 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1433.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 680 година се протега во 3316 и 3317, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3376 и 3377 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1223. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 60 и 61 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   680 на Ризницата ?