< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

612 (DCXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 612 година од новата ера, 612. од првиот милениум, 12. од VII век и трета од 610-тите.

612 во разни календари
Грегоријански календар612
DCXII
Ab urbe condita1365
Ерменски календар61
ԹՎ ԿԱ
Асирски календар5362
Балиски календар533–534
Бенгалски календар19
Берберски календар1562
Будистички календар1156
Бурмански календар−26
Византиски календар6120–6121
Кинески календар辛未(мет. коза)
3308 или 3248
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3309 или 3249
Коптски календар328–329
Етиопски календар604–605
Еврејски календар4372–4373
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера668–669
 - Сачка ера533–534
 - Кали-југа3712–3713
Холоценски календар10612
Ирански календар10 п.п. – 9 п.п.
Исламски календар10 п.х. – 9 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар502–503
Јулијански календар612
DCXII
Корејски календар2945
Мингуо-календар1300 пред Р. Кина
民前1300年
Нанакшахи−856
Селевкидски календар923/924 г.г.
Тајландски сончев календар1154–1155
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
738 или 357 или −415
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
739 или 358 или −414

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6120 и 6121 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5362 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4372 и 4373 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1365.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 612 година се протега во 3248 и 3249, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3308 и 3309 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1155. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 10 и 9 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   612 на Ризницата ?