< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

688 (DCLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 688 година од новата ера, 688. од првиот милениум, 88. од VII век и деветта од 680-тите.

688 во разни календари
Грегоријански календар688
DCLXXXVIII
Ab urbe condita1441
Ерменски календар137
ԹՎ ՃԼԷ
Асирски календар5438
Балиски календар609–610
Бенгалски календар95
Берберски календар1638
Будистички календар1232
Бурмански календар50
Византиски календар6196–6197
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3384 или 3324
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3385 или 3325
Коптски календар404–405
Етиопски календар680–681
Еврејски календар4448–4449
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера744–745
 - Сачка ера609–610
 - Кали-југа3788–3789
Холоценски календар10688
Ирански календар66–67
Исламски календар68–69
Јапонски календарн/п
Јавански календар580–581
Јулијански календар688
DCLXXXVIII
Корејски календар3021
Мингуо-календар1224 пред Р. Кина
民前1224年
Нанакшахи−780
Селевкидски календар999/1000 г.г.
Тајландски сончев календар1230–1231
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
814 или 433 или −339
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
815 или 434 или −338

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6196 и 6197 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5438 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4448 и 4449 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1441.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 688 година се протега во 3324 и 3325, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3384 и 3385 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1231. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 68 и 69 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   688 на Ризницата ?