< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

630 (DCXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 630 година од новата ера, 630. од првиот милениум, 30. од VII век и прва од 630-тите.

630 во разни календари
Грегоријански календар630
DCXXX
Ab urbe condita1383
Ерменски календар79
ԹՎ ՀԹ
Асирски календар5380
Балиски календар551–552
Бенгалски календар37
Берберски календар1580
Будистички календар1174
Бурмански календар−8
Византиски календар6138–6139
Кинески календар己丑(зем. вол)
3326 или 3266
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3327 или 3267
Коптски календар346–347
Етиопски календар622–623
Еврејски календар4390–4391
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера686–687
 - Сачка ера551–552
 - Кали-југа3730–3731
Холоценски календар10630
Ирански календар8–9
Исламски календар8–9
Јапонски календарн/п
Јавански календар520–521
Јулијански календар630
DCXXX
Корејски календар2963
Мингуо-календар1282 пред Р. Кина
民前1282年
Нанакшахи−838
Селевкидски календар941/942 г.г.
Тајландски сончев календар1172–1173
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
756 или 375 или −397
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
757 или 376 или −396

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6138 и 6139 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5380 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4390 и 4391 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1383.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 630 година се протега во 3266 и 3267, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3326 и 3327 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1173. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 8 и 9 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   630 на Ризницата ?