< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

647 (DCXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 647 година од новата ера, 647. од првиот милениум, 47. од VII век и осма од 640-тите.

647 во разни календари
Грегоријански календар647
DCXLVII
Ab urbe condita1400
Ерменски календар96
ԹՎ ՂԶ
Асирски календар5397
Балиски календар568–569
Бенгалски календар54
Берберски календар1597
Будистички календар1191
Бурмански календар9
Византиски календар6155–6156
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3343 или 3283
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3344 или 3284
Коптски календар363–364
Етиопски календар639–640
Еврејски календар4407–4408
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера703–704
 - Сачка ера568–569
 - Кали-југа3747–3748
Холоценски календар10647
Ирански календар25–26
Исламски календар26–27
Јапонски календарТајка 3
(大化3年)
Јавански календар538–539
Јулијански календар647
DCXLVII
Корејски календар2980
Мингуо-календар1265 пред Р. Кина
民前1265年
Нанакшахи−821
Селевкидски календар958/959 г.г.
Тајландски сончев календар1189–1190
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
773 или 392 или −380
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
774 или 393 или −379

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6155 и 6156 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5397 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4407 и 4408 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1400.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 647 година се протега во 3283 и 3284, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3343 и 3344 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1190. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 26 и 27 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди