< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

609 (DCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 609 година од новата ера, 609. од првиот милениум, 9. од VII век и последна од 600-тите.

609 во разни календари
Грегоријански календар609
DCIX
Ab urbe condita1362
Ерменски календар58
ԹՎ ԾԸ
Асирски календар5359
Балиски календар530–531
Бенгалски календар16
Берберски календар1559
Будистички календар1153
Бурмански календар−29
Византиски календар6117–6118
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3305 или 3245
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3306 или 3246
Коптски календар325–326
Етиопски календар601–602
Еврејски календар4369–4370
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера665–666
 - Сачка ера530–531
 - Кали-југа3709–3710
Холоценски календар10609
Ирански календар13 п.п. – 12 п.п.
Исламски календар13 п.х. – 12 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар498–499
Јулијански календар609
DCIX
Корејски календар2942
Мингуо-календар1303 пред Р. Кина
民前1303年
Нанакшахи−859
Селевкидски календар920/921 г.г.
Тајландски сончев календар1151–1152
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
735 или 354 или −418
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
736 или 355 или −417

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6117 и 6118 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5359 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4369 и 4370 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1362.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 609 година се протега во 3245 и 3246, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3305 и 3306 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1152. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 13 и 12 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   609 на Ризницата ?