< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

684 (DCLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 684 година од новата ера, 684. од првиот милениум, 84. од VII век и петта од 680-тите.

684 во разни календари
Грегоријански календар684
DCLXXXIV
Ab urbe condita1437
Ерменски календар133
ԹՎ ՃԼԳ
Асирски календар5434
Балиски календар605–606
Бенгалски календар91
Берберски календар1634
Будистички календар1228
Бурмански календар46
Византиски календар6192–6193
Кинески календар癸未(вод. коза)
3380 или 3320
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3381 или 3321
Коптски календар400–401
Етиопски календар676–677
Еврејски календар4444–4445
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера740–741
 - Сачка ера605–606
 - Кали-југа3784–3785
Холоценски календар10684
Ирански календар62–63
Исламски календар64–65
Јапонски календарн/п
Јавански календар576–577
Јулијански календар684
DCLXXXIV
Корејски календар3017
Мингуо-календар1228 пред Р. Кина
民前1228年
Нанакшахи−784
Селевкидски календар995/996 г.г.
Тајландски сончев календар1226–1227
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
810 или 429 или −343
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
811 или 430 или −342

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6192 и 6193 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5434 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4444 и 4445 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1437.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 684 година се протега во 3320 и 3321, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3380 и 3381 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1227. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 64 и 65 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди