< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

666 (DCLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 666 година од новата ера, 666. од првиот милениум, 66. од VII век и седма од 660-тите.

666 во разни календари
Грегоријански календар666
DCLXVI
Ab urbe condita1419
Ерменски календар115
ԹՎ ՃԺԵ
Асирски календар5416
Балиски календар587–588
Бенгалски календар73
Берберски календар1616
Будистички календар1210
Бурмански календар28
Византиски календар6174–6175
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3362 или 3302
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3363 или 3303
Коптски календар382–383
Етиопски календар658–659
Еврејски календар4426–4427
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера722–723
 - Сачка ера587–588
 - Кали-југа3766–3767
Холоценски календар10666
Ирански календар44–45
Исламски календар45–46
Јапонски календарн/п
Јавански календар557–558
Јулијански календар666
DCLXVI
Корејски календар2999
Мингуо-календар1246 пред Р. Кина
民前1246年
Нанакшахи−802
Селевкидски календар977/978 г.г.
Тајландски сончев календар1208–1209
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
792 или 411 или −361
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
793 или 412 или −360

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6174 и 6175 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5416 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4426 и 4427 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1419.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 666 година се протега во 3302 и 3303, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3362 и 3363 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1209. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 45 и 46 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди